„SOL“ skalbyklos darbuotoja Anu: „Mano darbas yra mano hobis, o mano hobis yra mano darbas“

26. sausio 2023

Vieta, kurioje įsikūrusi „Maakri SOL“ skalbykla, turi labai ilgą istoriją. Birk šeima 1820 m. įkūrė dažymo garais ir cheminio valymo įmonę – tai buvo seniausia tos srities įmonė Estijoje. 1910 m. jie pastatė Maakri skalbyklos pastatą, kuris yra dabartiniame Talino centre, ir jame atidarė cheminio valymo ir drabužių dažymo cechą. Ar įsivaizduojate, kad adresu Maakri 23 cheminio valymo paslaugos teikiamos nuo tokių senų laikų? 1996 m. tame pačiame pastate pradėjo veikti žinomas skalbyklų tinklas „Sauberland“, kuris skalbyklų verslą, kuriuo vertėsi net penkios kartos, baigė 2008 metais, kai tuometinis savininkas p. Habermeyer pardavė „SOL“ savo Estijos įmones, visą turimą įrangą ir prekinius ženklus.

Anu „Maakri“ skalbykloje, kai dar dirbo „Sauberland“. Tai buvo 2006 metai.

Nuo tada, t. y. nuo 1996 m., tame pačiame pastate dirba mūsų skalbyklos darbuotoja Anu. Nors Anu trumpam ir buvo išėjusi, bet netrukus vėl sugrįžo į Maakri gatvę. Anu tvirtina, kad jai niekur kitur nepatiko, patinka tik čia, o per tą laiką, kai jos nebuvo, niekas nepasikeitė.

Anu yra be galo greita, nors pati sako, jog nemėgsta skubėti. Tai ją nervina. O jos mama yra sakiusi, kad Anu niekada nebūna tokia greita kaip darbe. Žinoma, ji gali dirbti bet kur, todėl prireikus važiuoja padėti į kitas „SOL“ skalbyklas arba apmokyti naujų darbuotojų.

Paleisti mašinas, išmuiluoti marškinius, įjungti kalandrus, kai reikia pradėti lyginti, įjungti džiovykles, ir diena įsibėgėja – taip Anu apibūdina savo įprastą darbo dieną ir priduria, kad kai baigiasi pamaina, atrodo, tarsi dar nieko nepadaryta. „Mustamäe Keskus“ skalbykloje jai gana nuobodu, nes ten tik 3 mašinos, o Maakri skalbykloje jų net 11. Anu pripratusi prie tempo.

Anu sako, kad jos nereikia nuolat girti, jis pati giria save tada, kai yra patenkinta. „Geras žodis yra geriau nei „Raffaello“, – priduria Anu.

Pokalbio viduryje Anu sako: „Užsirašykite mano moto: „Mano darbas yra mano hobis, o mano hobis yra mano darbas“ – tai tikrai mano moto, daugiau nieko nenoriu.“ Anu sako, kad tokį darbą dirbti gali ne kiekvienas. Šis darbas tikrai ne visiems. Jei niekada nelygini drabužių namuose, neturėsi ką veikti ir skalbykloje. Pirmas dalykas, kurio naujas darbuotojas mokomas, yra darbas su kalandru, kuriuo lyginama patalynė, ir tokios pagalbos labiausiai reikia iš vyresnių darbuotojų.

Vėliau paaiškėja, kad Anu turi dar vieną moto: „Manęs girti nereikia, aš pati pagiriu save, kai esu patenkinta“. Ir aš turiu būti patenkinta savo darbu.“ Ji nuolat galvoja apie kokybę, todėl nenori skubėti, nes Anu svarbu, kad viskas atrodytų gražiai. Daugelis nuolatinių klientų žino, kada Anu būna darbe, ir tik jai atneša savo skalbinius. Ji turi savo drabužių lankstymo braižą, – visada labai lygiai, o krepšys turi stovėti tvarkingai.

Anu į mūsų susitikimą atsinešė visas savo senas sutartis, kai kuriuos atlyginimų lapelius iš pirmųjų darbo dienų ir įsimintiniausių įvykių nuotraukų.

„Maakri“ skalbykla turi daug nuolatinių klientų, kai kurie užsuka beveik kasdien. 44 yra didžiausias marškinių kiekis, kurį Anu vienukart yra atnešęs vienas klientas. Jei klientas į „Maakri“ atvyksta pirmą kartą, labai didelė tikimybė, kad jis taps nuolatiniu mūsų skalbyklų klientu. „Ateikite pas mus dar kartą“ – tai mano žodžiai“, – sako Anu. Kažkas jai kartą pasakė: kaip tu juos prisikvieti. „Visada prisikviečiu, bet kokia kalba“, – šypsosi Anu. Tai padėjo jai tapti puikia operatore, nes ji moka keletą kalbų – laisvai bendrauja rusiškai, estiškai ir angliškai, o to „Maakri“ reikia, nes ateina ir daug turistų.

Laisvalaikiu Anu daugiausia domisi sportu ir, pasak jos pačios, yra tikra sofos sportininkė. Ji gali labai ilgai kalbėti apie futbolą ir šiuo sportu užkrėtė visą savo šeimą. Per olimpiadas yra buvę, kad Anu net išeina atostogų. Be to, ji mėgsta saulę ir visas laisvas dienas vasarą leidžia Piritos paplūdimyje. Anu tiki astrologija ir sako, kad ji yra Šaulys, o pagrindinė Šaulio išraiška yra „po laiminga žvaigžde gimęs vaikas“. „Esu nusiteikusi pozityviai ir kito tokio žmogaus nerasite“, – priduria Anu. Tą patį patvirtina ir jos bendradarbės Ljuba, Taimi ir Malle, kurių paprašėme papasakoti apie Anu.

Turime sutikti ir tikimės, kad „SOL“ ir toliau teiks Anu džiaugsmą, o darbas skalbykloje dar ilgai išliks jos hobiu.